
YOUNG GUNS: U15 SLUTTER SÆSONEN I TOPPEN
23.06.2025 07:13
U16 Pige DM med eneste sejr i weekenden, hvor sæsonen sluttede for de ældste AGF talenthold
Det blev ikke til den sæsonafslutning for AGF U15 DM drengene som de nok havde håbet på efter de i hele sæsonen har ligget øverst eller som nummer to i DM-rækken.
Efter et nederlag i sidste spillerunde i weekenden til Lyngby må AGF’erne nemlig konstatere, at de slutter sæsonen som nummer tre i DM ligaen.
Men det er nu også en flot placering til de unge drenge, som har haft en stærk sæson.
U17 spillede også deres sidste kamp i weekenden og som hos U15 blev det også her til et nederlag til Lyngby på udebane. Dermed slutter U17 som nummer otte i DM ligaen i denne sæson.
Bedre gik det ikke for AGF-U19 pigerne, hvor U19 DM tog i mod Kolding IF og tabte 2-5. Det betyder, at pigerne slutter som nummer seks i DM-ligaen.
U16 Pige DM tog den eneste sejr i weekenden, da de vandt 4-1 hjemme over Kolding IF. Et resultat som betyder, at holdet slutter som nummer fem i DM ligaen.