BAUHAUS OG AGF FORTSÆTTER SUCCESFULDT SAMARBEJDE

28.05.2026 08:25

BAUHAUS tager med ind på den nye hjemmebane



25 år efter BAUHAUS i foråret 2001 kom på trøjerne af Superliga-holdet, forlænger AGF og byggemarkedskæden nu endnu en gang et mangeårigt samarbejde, der startede lang tid før 2001 og som i 2026 er stærkere end nogensinde. 



Den nye aftale betyder, at BAUHAUS fortsat er Guldpartner i AGF - nu frem til sommeren 2028. Dermed tager BAUHAUS også med ind på vores kommende nye hjemmebane, som AGF rykker ind på i foråret 2027. 



- Vores danske hovedkontor ligger i Tilst og vi har flere byggemarkeder i Aarhus og i resten af Østjylland. Så det er helt oplagt, at vi fortsat engagerer os i AGF og er med til at bakke op om byens hold, siger Kenn Pedersen, der er indkøbsdirektør i BAUHAUS. 



Det lange samarbejde mellem AGF og BAUHAUS har bidraget til at styrke kædens position som Aarhus’ foretrukne byggemarked, og BAUHAUS har i de senere år da også oplevet en stigende succes i Aarhus og i resten af Østjylland. 
 


- Vi har gennem nu flere år oplevet en positiv udvikling med masser af aktivitet i vores butikker, og vi kan mærke, at der bygges meget i regionen - både privat og med store projekter. Så den vækst og udvikling, vi har haft siden vi etablerede os i Danmark for snart 40 år siden, har vi formået at udbygge og fastholde, fortæller Kenn Pedersen, der ser frem til det fortsatte samarbejde med AGF og udsigterne til et nyt fodboldstadion. 



- Det er en spændende tid for AGF. Ikke bare lige nu rent sportsligt med mesterskabet, men også på den længere bane med udsigterne til et nyt stadion. Her vil vi gerne fortsætte med at bakke op. Så vi ser ingen grund til ikke at fortsætte samarbejdet og glæder os til at folde det ud i nye omgivelser, tilføjer Kenn Pedersen.  
 

- BAUHAUS har været med os så længe, vi kan huske, og det er altid tilfredsstillende, når en mangeårig og god samarbejdspartner forlænger sit samarbejde med os.
BAUHAUS var også med os, da det gik knap så godt for AGF, og for 25 år siden trådte de ekstra til, da klubben havde brug for det - siden har de fortsat været med os.

- Så vi er stolte og ydmyge over, at BAUHAUS nu forlænger endnu en gang og også tager med ind på vores nye hjemmebane, siger kommerciel direktør i AGF, Rasmus Nørgaard Hansen.  

Om BAUHAUS 

I mere end 60 år har BAUHAUS haft succes med at tilbyde private og professionelle kunder et meget stort udvalg af kvalitetsprodukter.

Byggevarehusene råder typisk over et varesortiment med mere end 120.000 varenumre. Det gælder inden for værktøj, malervarer, belysning/el-artikler, isenkram, VVS, fliser, opbevaringsløsninger, gulvbelægning, træ og bygningsartikler samt et stort udvalg af inden- og udendørs planter og haveartikler.



BAUHAUS har 19 fysiske byggevarehuse i Danmark fordelt over hele landet: Kolding, Odense, Aalborg, Glostrup, Tilst, Esbjerg, Næstved, Holbæk, Vejle, Viby J, Herning, Randers, Hillerød, Hjørring, Ishøj, Roskilde, Valby, Gladsaxe og Sønderborg.

Desuden har BAUHAUS en webshop med et endnu større udvalg. 



I Aarhus driver BAUHAUS to byggevarehuse - en i Viby og en i Tilst - hvor det danske Servicecenter også ligger, hvorfra kædens indkøbs-, marketing- og administrative funktioner styres. 



BAUHAUS er en af Europas førende byggevarehuskæder. Kæden er schweizisk ejet og har hoveddomicil i Mannheim i Tyskland. BAUHAUS er repræsenteret i 18 lande og driver 260 byggevarehuse.
 

Bauhaus.dk