AGF KVINDEFODBOLD VIDERE I POKALEN 

22.10.2026 03:11

AGF's kvinder vandt onsdag aften 2-3 på udebane over Viborg FF i KvindePokalen

Onsdag aften havde AGF’s kvinder trodset efterårsregnen og var kørt en tur til Viborg. Her ventede Viborg FF’s kvinder i 3. runde af KvindePokalen.

Med en modstander som til daglig spiller i B-Liga var AGF’erne forhåndsfavoritter, men det var nu gæsterne som fik den første rigtig store mulighed for mål, da de fik straffespark efter små tyve minutter. Men Maya Dybro i AGF-målet reddede flot. 



Og derefter fandt gæsterne fra Aarhus sine ben. I seneste pokal-kamp scorede Mie Lerche og igen i aften fandt hun netmaskerne, da hun mod en halv time trak ind i feltet og bragte AGF foran fra en spids vinkel.

Det ville Ea Rasmussen ikke stå i vejen for, så to minutter inden pausen hamrede hun bolden flot op i krydset fra distancen til en 2-0 føring til AGF. 

I anden halvleg forsøgte værterne at slå tilbage, men den århusianske defensiv stod solidt på kunstgræsset. Og vi kunne i stedet presse på for at øge føringen, hvor chancerne især kom fra vores højre side, men skarpheden manglede lidt i de afgørende situationer. 

Dog ikke i det 70’ende minut, da Cecilie Johansen tog sig af et frispark som hun fornemt satte ind langs stolpen til 3-0 til AGF. 



Så synes pokalkampen afgjort, men Viborg FF slog tilbage med først en reducering til 1-3 efter 75 minutter. Og igen i overtiden, men da var det for sent og AGF Kvindefodbold vandt derfor 2-3 og er nu videre i KvindePokalen. 



Næste kamp er igen i A-Liga, når AGF på tirsdag den 27. oktober spiller på udebane mod FC Nordsjælland i en kamp, der kan ses direkte på TV2 Sport X / TV2 Play. 


Viborg FF vs. AGF / KvindePokalen, runde 3 / Liseborgcentret / 21.10 2026 

2-3 (0-2) 

29’ 0-1: Mie Lerche 

43’ 0-2: Ea Rasmussen 
71’ 0-3: Cecilie Johansen 

75’ 1-3: Maiken Danielsen

90+2’ 2-3: Laura Nørskov 



AGF i Viborg:

Maya Dybro, Milla Højløkke Ahrenholt, Sofie Louise Jørgensen (64’ Cecilie Harsløf), Silke Lynge Larsen, Caroline Ahle, Cecilie Winther Johansen, Dagmar Willemoes Jørgensen (64’ Julie Poulsen), Ea Rasmussen, Mie Lerche, Signe Andersen, Line Aarhus (22’ Mathilde Braithwaite.