AGF KVINDEFODBOLD I AFTENKAMP TIRSDAG I VEJLBY

03.11.2026 08:12

AGF tager i mod FC Midtjylland i A-Liga.

Det er en uge med tre hjemmekampe i AGF. Og den første spilles i aften i Ceres Park Vejlby, når AGF Kvindefodbold tager i mod FC Midtjylland i A-Liga. 

Der er kampstart kl. 19 og billetter kan findes lige her

Tager man ikke turen til Vejlby, kan kampen følges direkte på TV2 Sport X / TV2 Play. 

Det er et hjemmehold som er på jagt efter succesoplevelser, der løber på banen i aften mod et midtjysk hold, som inden kampen ligger nummer seks, mens AGF'erne er på sidstepladsen i A-Liga efter en bøvlet sæson, hvor det blot er blevet til en enkelt sejr. 

Men netop mod FC Midtjylland har vi gode erfaringer med sejre både i Herning og i Vejlby, så historikken er med AGF'erne inden opgøret. 

Den første kamp i denne sæson endte dog med en 2-1 sejr til FC Midtjylland, da de to hold i starten af september mødtes i Herning. 

Nu gælder det en kamp i Aarhus, når det tirsdag aften er A-Liga fodbold på Ceres Park Vejlby. Brug linket herunder for billet eller se med på TV2 Sport X kl. 19.